Yürüyüş rotaları ile ilgili önemli Notlar:

1) C11 Kapıdağı Kuzey-Güney rotasında, Belenardı-Lydae kvş ile Kurtoğlu arası henüz işaretsizdir. Yakında işaretlenecektir.
2) C15 Göcek-İnlice-Günlüklü rotasında, Çığlık kavşağı-Teğnelli koyu arasında heyelan sebebiyle bazı kısımlar zarar görmüştür.
3) M4 Ortaca-Dalaman rotası DSİ çalışmaları sebebiyle kapalıdır.
4) M6 Eren Yolu rotasında, Namazla-Eren zirve-Samıt arası henüz işaretsizdir. Yakında işaretlenecektir.
5) N6 Sabunlu-Taşbaşı-Göcek rotasında, Kepez köprüsü-Taşbaşı-Şelale arası yangın ve sonrasındaki kesim sebebiyle kapalıdır.

The ECO Trails, 470 km yürüyüş ve 700 km bisiklet rotası içerir. Tüm rotalarda, mevcut uygulamalara uygun olarak, uluslararası standartlarda yapılmış yönlendirme işaret ve tabelaları vardır. Bunun yanı sıra rotaların GPS kayıtları ve mobil uygulaması oluşturulmuş ve kullanıma sunulmuştur.

Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman ilçe merkezleri ile D400 karayolu Karabörtlen kavşağı, Dalyan, D400 karayolu Günlüklü kavşağı, Çameli Tuzla Beli ve Hamitköy Namnam köprüsünde, rotaları gösteren harita, rota bilgileri, güzergahın geçtiği yerlere ait bölge değerlerini içeren bilgilendirme panosu bulunmaktadır. Buna ilaveten, Köyceğiz Gölü Yoğun burun mevkii ile Sultaniye-Ekincik yolu Sinan Kavağı virajında bulunan Köyceğiz Yaban Hayatı Geliştirme Sahası seyir teraslarına da bilgilendirme panoları konulmuştur.

 

Rota işaretlemeleri

Yürüyüş rotalarının işaretlemesi, Likya Yolu ve Karia Yolu’ndaki gibi güzergah boyunca belirli aralıklarla uygun yerlere konulan kırmızı-beyaz şerit boya ile önemli kavşaklarda yer alan sarı yön tabelası şeklindedir.

Yürüyüş yön tabelalarında; hedef yer isimleri ve mesafe, tabela numarası, rota ismi ve kodu ve paydaş logoları bulunur.

 

ÖNEMLİ NOT: Halen yürüyüş rotalarının bir kısmında boya işaretlemesi devam etmektedir. İşaretlemeleri tamamlanana kadar “Kullanıma kapalı rotalar” olarak sınıflandırılan bu rotaların sürekli güncellenen listesi Yürüyüş rotaları bölümünde verilmiştir. Kullanıcılarımızın işaretlemesi devam eden bu rotaları kullanmamaları önerilir.

Bisiklet Rotalarında ana kavşaklara, üzerinde hedef yer isimleri ve mesafe, tabela numarası, rota ismi ve kodu ve paydaş logolarının bulunduğu kırmızı yön tabelaları konulmuştur. Diğer kavşaklarda ise tabela kirliliğini önlemek için daha küçük ebatta, üzerinde proje ve bisiklet logosu bulunan kırmızı küçük yön tabelası kullanılmıştır. Bisiklet rotalarında boya işaretlemesi bulunmamaktadır.

ÖNEMLİ NOT: Her bir yön direğinde yer alacak, bulunulan yerin ismi ve koordinatları ile akıllı telefonlardan rota bilgilerine ulaşmayı sağlayacak “Quick Reference” (QR) kodunu içeren konum plakalarının yapımı devam etmektedir.

4 mevsim yürüyüş ve bisiklet

ECO Trails coğrafyasında genel ılıman iklim özelliği, tüm faaliyetlerinizi yıl boyu yapabilmenize imkân sağlar. Bölgedeki yürüyüş ve bisiklet faaliyetleriniz için ilkbahar ve sonbahar ayları idealdir; yazın kıyı bölgelerinin sıcağından kuzeydeki rotaları tercih ederek kaçabilirsiniz. Eğer kar ve soğukla aranız yoksa, kışın kar altında kalan bazı kuzey rotalarından kaçınmalı, orta ve kıyı kesimlerini tercih etmelisiniz. Rotaların ulaştığı en yüksek irtifa yürüyüşte 1450mt, bisiklette 2000 m’dir ve genel olarak kuzey rotalarında kışın kar yağışı 1000 mt irtifaya kadar inebilir.

Nasıl giyinmeli

Yürüyüş ve bisiklet faaliyetleri için seçilecek giyecekler az yer tutan, hafif ancak sağlıklı işlev gören cinsten, hareket yeteneğini kısıtlamayan, rahat, mevsime göre şort-tişört, pantolon-uzun kollu, yünlü ya da polar tarzı yün-sentetik karışımı olmalıdır. Çok kalın ve az kat giymek yerine, ince ve çok kat giyilmelidir. Bu malzemeler teri hemen emerek dışarı iletirler ve çabuk kururlar. Böylece terlendiği zaman soyunup, üşündüğü zaman giyinilerek belli bir vücut sıcaklığı korunmaya çalışılır. Doğada ne üşümek ne de terlemek iyidir.

Faaliyete uygun bot veya bisiklet ayakkabısı, uygun seçilmediğinde gününüzü kabusa döndürebilecek en önem vermeniz gereken giysiniz olmalıdır.

Yürüyüş ve bisiklet turuna çantasız çıkmayın!

Rotaları kullanırken küçük de olsa mutlaka bir sırt çantanız olsun. Faaliyet esnasında denge unsuru nedeniyle ve yaralanmalardan korunabilmek amacıyla elleriniz boş olmalıdır.

Aşağıda yer alan malzeme listesine bakarak günübirlik bir doğa yürüyüşü veya bisiklet turunda yanınıza almanız gereken malzemeler hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Unutmayınız ki aşağıdaki malzemeler tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacağı gibi eksikler de olabilir.

10+ temel malzeme:

– Ekstra giysiler

– İçecek (Matara, termos veya bazı su kapları içinde en az 1 lt su alınmalıdır)

– Yiyecek (turun uzunluğuna göre ayarlanmalıdır)

– İlk yardım seti (ve alerji, arı sokması gibi durumlara karşı kişilere özel ilaçlar)

– Küçük bir çakı ve dikiş malzemesi

– Su geçirmez kap içinde çakmak ve kibrit

– Bölgenin haritası, pusula ve düdük, varsa GPS

– Fener (tercihen kafa feneri) – yedek pil ve ampulleri ile birlikte

– Güneş gözlüğü ve güneş kremi

– Pratik bisiklet pompası, lastik tamir seti, yedek iç lastik, alyan

– Bisiklet kaskı ve eldiven

– Küçük not defteri ve kalem

Sizden neler bekliyoruz?

ECO Trails rotalarını kullanırken aşağıdaki uyarı ve tavsiyelere uymanız yararınızadır:

 • Rota kullanımında sorumluluk öncelikle sizdedir.
 • Bölgeyi bilmiyorsanız, rehberli bir tura çıkın veya tura çıkarken rehber kitap, harita ve pusula, GPS veya ECO Trails mobil uygulaması içeren cep telefonu araçlarından en az biri yanınızda olsun.
 • Tura çıkmadan önce güncel rota bilgilerini internet sitemizden öğrenin; gerekmedikçe, işaretli güzergahın dışına çıkmayın.
 • Kişisel ihtiyaçlarınızı, rehbere veya yanınızdakilere haber vererek giderin.
 • Oyuk, çukur ve kuytu yerlere, sarp/dar geçitlere dikkat edin. Özellikle kızıl-sarı renkte “kızlan” kayaların kolayca kırılıp kopabileceğini bilin.
 • Eko-turizmin doğasına uygun olarak hareket edin, doğayı tahrip edici davranışlardan kaçının:
 • Çöp atmayın; bir torbaya koyarak sırt çantanızda taşıyın.
 • Mecbur kalmadıkça ateş yakmayın.
 • Hayvanları rahatsız etmeyin; bilinmeyen bitkileri ellemeyin ve yemeyin,
 • Kırsal alanda arı kovanları ile koyun/keçi sürülerine ve onları ve bölgesini koruyan çoban köpeklerine rastlamanız olasıdır. Böyle bir durumda soğukkanlılığınızı yitirmeden, ani hareketlerden kaçınarak, yavaşça yön değiştirip kovanların/sürünün uzağından geçin.
 • Yürüyüş/bisiklet turundayken içki ve sigara kullanmayın.
 • Yeme-içme ihtiyaçlarınızı geçtiğiniz yerlerin ekonomisine katkıda bulunacak şekilde giderin. Önceliği yerel, küçük işletmelere verin, sürdürülebilir turizmi destekleyin.

Rotaların bir bölümünün geçtiği Köyceğiz Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 • Alanda ateş yakılamaz. Alana moloz, cüruf, çöp gibi katı ve sıvı atıklar atılamaz ve dökülemez. Arazinin doğal topoğrafik yapısını değiştirecek bilimsel gerekçesi olmayan hiçbir kazı veya dolgu yapılamaz.
 • Mutlak Koruma Bölgesinde hiçbir şekilde otlatma, bitki toplama, yaylacılık, ormancılık faaliyetleri, arıcılık faaliyetleri, avcılık faaliyetleri, yol ve patika yapımı, alt yapı, üst yapı, maden arama ve işletimi, alandan malzeme alımı, su alımı, su yatağının değiştirilmesi, balık üretim istasyonu gibi doğal yapıya ve alanda yaşayan flora ve faunaya etki edebilecek faaliyetlere izin verilmez.
 • Yönetim ve Gelişme Planına uygun olarak hazırlanarak, Genel Müdürlükçe onaylanan; Avlanma Planı çerçevesinde belirlenen kota sayısı kadar kara avcılığı, Sulak Alanlar Yönetim Planı çerçevesinde de balık avcılığı yaptırılabilir.
 • Genel Müdürlüğün izni olmadan YHGS kaynak değerlerini içeren hiçbir reklam, film, belgesel, vb. etkinlik ticari amaçlı yapılamaz.